euro-870757_640

Jak na klidné sny a finanční pohodu

Bohužel na našich školách chybí jeden důležitý předmět. Učíme se český jazyk, dějepis, zeměpis, přírodopis, matematiku, ale základy financí nás nikdo neučí. Co se týká financí, tak většinou jsou naše znalosti odkoukané z domova.

Někdo z nás si dělá obálky – na elektřinu, školu, nájem, nákup apod. V jiné rodině se náklady na provoz domácnosti (nájem, elektřina, sipo, telefony apod) platí z jednoho účtu a spoření, zábava, jídlo platí z druhého účtu. Prostě co rodina to jiný systém. Většinou si naučené od rodičů převádíme do svých domácností. A jak zacházet s penězi se pak učíme až při svých prvních výplatách, vlastních domovech a vlastních rodinách.

Jak houby po dešti vznikají finanční společnosti, které nás učí, jak s penězi zacházet. Byla jsem na semináři, kde nás učili procentové rozložení financí:

50% na běžné výdaje

10% promrhejte za blbosti

10% velký nákup

10% vzdělání a zajištění na stáří

10% dárky a charita

10% konto zábavy

 

Na jiném semináři zase učili rozdělovat finance na tři hromádky.

První hromádka: nejnutnější výdaje – domácnost , jídlo

Druhá hromádka: nenadále výdaje – rozbitá pračka, nemoc

Třetí hromádka: zajištění stáří

 

Rozdělení našich příjmů je však na nás, každý vycházíme z jiného příjmu, z jiných výdajů. Můžete se inspirovat, ale hlavně přemýšlejte o svých penězích. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla. Uvidíte, že i tím, že začnete o svých penězích uvažovat, dokážete ušetřit více než by se Vám na první pohled mohlo zdát.

Jsou to maličkosti, které nám mohou ušetřit.

Nedávno jsme jako dárek k založení stavebního spoření dávali zlaté prasátko.

Asi za měsíc mi volala jedna klientka: „ Představte si paní Pokorná, že jsem díky Vám, ušetřila přes tři tisíce korun a vůbec nechápu jak to.“ Zpráva to byla úžasná, ale nechápala jsem, jak jsem tomu přispěla já. Klientka pokračovala a já pochopila. „ Představte si, že když jsme dostali prasátko, začala jsem tam házet všechny deseti, dvaceti a pěti koruny každý den, když jsem přišla domů. Zvykla jsem si na to, a vlastně je ani nepotřebovala. No a na konci měsíce jsem si je spočítala. Řeknu Vám, že ale nevím jak je to možné?“ V tu chvíli jsem začala přemýšlet i já. Když jdeme do obchodu, hodně často se stává, že větší peníze rozměníme a peněženka se nám plní drobnýma. Ty se pak rozhází ani nevíte jak.

Je to jeden z mnoho nápadů, díky kterým můžeme ušetřit nějaké koruny a třeba na konci roku použít na nákup dárků.

Jedním z možných šetření, které nás až tak nezatíží, je například i dávání do kasičky, každý den 5,-, 10,- nebo 20,-Kč, zdá se to malá částka, ale když vydržíme celý rok, uvidíme, že nejen, že den ode dne už nám to nebude připadat tak náročné, ale, že na konci roku, budeme mít radost zase z ušetřené koruny.

Ale pokud jste jako já, potřebujete pokladničku, která se nedá otevřít jen tak. Je to přece jen velké lákadlo, když Vám náhodou chybí nějaká koruna. Když však nemáte kam sáhnout, vždy si poradíte J a za větší obnos ušetřených peněz se dá pořídit více věcí nebo hodnotnější.

shopping-879498_640

 

Slevy lákají

Rádi využíváme slevy, ale i u těch je potřeba přemýšlet. Kolem nás je plno lákadel. Ale potřebujeme je nutně k životu? Bohatí lidé většinou žijí velmi skromně a každý měsíc 100% neutratí všechny své příjmy. Udělejte první krok k Vašemu bohatství. Nemusíte si odkládat hned polovinu příjmu, ale jak je shora vidět, stačí začít s málem. Mnoho rodin nemá vůbec představu o svých měsíčních, ročních výdajích a příjmech. Zkuste si vzít papír a tužku a to vše dát na papír v číslech. Vypadá to úplně jinak než, když se o tom mluví.

.

Tady je příklad možných přehledů:

Měsíční platby Číslo účtu VS Částka
Nájem
Vodafon
Sipo
Gemoney bank
Cetelem
ČSOB- PF
Uniqa – zdr.pojištění
KB – úvěr
RSTS-spoření
Školka – obědy
Práce – obědy
Atletika-zájm.kroužek

 

POJISTKY

Obsah pojistky/

číslo pojistky

Komu Období Částka Datum zaplacení
POV Fiat Marea

Č.

UNIQA, a.s. 13.10-13.1.

12.1-12.4.

11.4.-12.6.

11.6.-12.10.

1191,-Kč

1191,-Kč

1191,-Kč

1191,-Kč

POV přívěs

Č.

UNIQA, a.s. 13.8-13.8. /roční 183,-Kč
Pojištění domácnosti

Č.

Generali, a.s. 10.11.-9.11./roční 2104,-Kč
Pojištění bydlení

Č.

Generalli, a.s. 20.9-19.9/roční 1620,-Kč
RŽPD Pavel UNIQA , a.s. měsíčně 684,-Kč
RŽPD Anička

Č.

UNIQA, a.s.

 

1.4.-31.9.

1.10.-30.3.

2840,-Kč

2840,-Kč

Pojištění odpovědnosti za škodu občanů

Č.

ČPP, a.s. 1.1.-31.12 /roční 315,-Kč

Tak co zkusili jste to? Asi většina z Vás byla překvapená, kolik Vám jde z kapes každý měsíc. Nejen, že máte teď přehled, ale vidíte i kdy a kam peníze odchází.

office-336368_640

Akce

Začněte si budovat rodinné rezervy. Podle mých zkušeností vlastně jde o dvě skupiny. V jedné si dáváme něco bokem, kdyby se něco stalo a ve druhé jde o formu nějakého spoření – ať už se jedná o penzijní spoření, stavební spoření, životní pojištění s dividendou. Není potřeba si od začátku dávat „bokem“ vysoké částky, důležité je začít.

Jedna z možností, jak zajistit svou rodinu je také pojištění úrazové, kdy nám vypadne příjem, ale my přesto musíme dál platit své účty.

Přemýšlíte, jak ušetřit?

Nedaří se Vám to?

Podívejte se na článek „ Tma nebo světlo“ nebo si stáhněte můj ebook zde.

Další možnost. Zavolejte! Jsem tu i pro Vás,  t.č. 730 140 44 nebo napište do formuláře  zde . Moc ráda s Vámi najdu rezervu a přehodnotím Vaše nynější výdaje. Plňte si své sny z rezerv, které spolu najdeme.