dům

Pojištění nemovitosti

Splníme si sen a koupíme baráček. Ale znáte to tím to nekončí, tím to spíše všechno  začíná. Svůj sen zdokonalujeme, vylepšujeme. Je to naše útočiště, náš hrad.  To jsou ty krásnější okamžiky našich životů, ale život se skládá nejen z radostí,  ale také starostí a problémů. A je jen na nás, jak se na to připravíme. I když se snažíme dávat pozor, tak se různým nehodám neubráníme.

Je až s podivem kolik domů je v naší republice nepojištěných a kolik majitelů těchto „hradů“ přistupuje k ochraně svého majetku nezodpovědně, oproti srovnáním s domy v cizině.

Život v klidu a v pohodě nám může umožnit i pojištění „našeho hradu“, proti nepříjemným situacím.

Jakou částku budeme platit, záleží na odhadnutí reálné ceny. Důležité je vědět co chci pojistit, nikoliv cena.

Čím vyšší částku zvolíte, tím vyšší pojištění budete platit, a naopak.  Zde je však nutné mít na paměti, že stejně Vám nakonec pojišťovna v případě pojistné události vyplatí jen skutečnou škodu!!! Pokud si hodnotu zase navýšíme, tak platíme více, než v případě škody dostaneme.

Takže zbytečně nepřestřelujte ani nešetřete.

Snaha ušetřit na pojištění, že svůj majetek odhadnete na nižší částku a tím ušetříte ročně pár desítek korun Vás v případě nějaké nehody může stát i sta tisíce. Důležité je tedy také naopak, cenu nepodcenit A že pravděpodobnost maximální celkové škody je malá! Hodnota poškozených věcí se vypočítá z toho co jste napsali do smlouvy. Podpojištění se tedy v případě pojistné události značně vymstí a zpětně již nelze nic měnit. V případě,že jsme podpojištěni, je pojištěna pouze určitá část nemovitosti a tudíž od toho se pak odvíjí náhrada škody, která bude taky poměrná. V tomto případě se pak může stát, že finanční náhrada za pojistnou událost Vám pak nebude stačit na vrácení všeho do původního stavu.

Další naše velká neřest je, že v hlavě máme zaškrtnuto, že máme pojištěnou nemovitost a tím to pro nás končí. Ale když se řádně zamyslíme svůj baráček zvelebujeme, rekonstrujeme a tím se nám hodnota nemovitosti mění. 

Aktualizujete svou smlouvu?

Smlouvu  aktualizujeme buď

ve chvíli, kdy kupujeme nějakou dražší věc či hned po rekonstrukci. Tedy při změně pojistné částky o více jak 10%

nebo maximálně po 2-3 letech

Důležité je vědět co chci pojistit, nikoliv cena.

RADA:

Mám dobře pojištěnou nemovitost?

Odhadněte na kolik peněz by v dané oblasti, kde nemovitost máte, dnes stála výstavba stejné nemovitosti. Tento odhad by měl být stejný jako je výše pojistné částky. Liší se to! Tak v tom případě je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Každá pojišťovna  má různé možnosti pojištění, je tedy na nás, co si chceme chránit a co si pojistíme, ať už se jedná o rodinný dům zkolaudovaný nebo rozestavěný dům, chatu, drobné stavby nebo technická zařízení, bazény, fotovoltaické panely, prvky zahradnické architektury  atd…

V rámci pojištění domu pak můžeme dostat i náklady na vyklizení místa škody, bourání, stržení a uskladnění (odvoz suti, stržení dosud stojících částí věci, přepravu a uskladnění použitelných zbytků apod.) v případě pojistné události se poskytují nad sjednanou pojistnou částku.

K pojištění domu pak můžeme přidat i některá připojištění, jako je rozšíření asistenčních služeb, domácí asistence, pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti apod.

Víte, že třeba v případě, že byt pronajímáme, můžeme mít v rámci rozšířené domácí asistence i třeba konzultace pro sepisování nájemních smluv nebo dotazů týkajících se výpovědí u těchto smluv?

A teď trochu statistiky:

Nejčastějším důvodem nahlášených pojistných událostí je voda a různé krádeže.

Nejčastěji poškození klienti vlastníci byt řešili vytopení bytu, ať už prasklým potrubím nebo poškozením hadice u pračky.

Naopak majitelé domů mají zase zkušenosti při pojistných událostech s vichřicí, tíhou sněhu, námrazou, ale i záplavami a povodněmi.

Zatímco pojištění nemovitosti chrání samotnou stavbu, pojištění domácnosti zabezpečuje vybavení domu či bytu. Když třeba zloději vykradou dům, jen pojištění nemovitosti nestačí, proto je potřeba skloubit obě pojištění.

Máte dotazy? Není Vám něco jasné?  Napište mi nebo zavolejte ☺

MPokorna@obchod.rsts.cz , t.č. 773014044