risk

Pojištění odpovědnosti? Proč? Já ji nepotřebuji, já si dávám pozor.

Pojištění odpovědnosti? Na co? Já ji nepotřebuji, já si dávám pozor.

Znáte to?  Už od mala jsem slyšela, že pojištění je zbytečné, že to vytahuje pouze peníze z naší kapsy. Jo a že na blbost se pojistit nedá, holt co nemáš v hlavě…. 

Také si myslíte, že ho nepotřebujete? Nový zákoník trestá vlastní nešikovnost, způsobíte-li někomu škodu musíte ji zaplatit, a  to buď z vlastní kapsy, pokud však máte pojistku na blbost, uhradí to za Vás pojišťovna.

Pojištění odpovědnosti občanů se nevztahuje na škody, které způsobíte v práci, ale platí na všechny ostatní běžné situace, kdy někomu způsobíte újmu v běžném životě, při provozu domácnosti nebo například při rekreačním sportu.

Jsou to nehody, které nám přináší běžný život, které se nedají předpokládat, a to i když se snažíme, ale máme výhodu, že se na ně můžeme připravit. Mezi nejčastější škody patří

 • sražení věcí z regálu v obchodech, kde se škoda třeba u drahých lahví alkoholu může vyšplhat do velkých výšek.
 • při praní prádla praskne hadička od pračky a vytopíte jeden, dva byty pod Vámi. A zrovna majitel bytu pod Vámi nebyl doma a měl starožitný nábytek, dřevěnou podlahu, originál obrazy – na vše měl dokumentaci a škoda způsobená malou hadičkou se vyšplhá na 400.000,-Kč
 • Sražení s dalším lyžařem na svahu, bohužel se jednalo o podnikatele a ten chce nejen  náhradu za škodu na zdraví, ale převoz z hor, zaplatit ušlý zisk..
 • vypadnutí truhlíku na sousedovo auto, kde se nejen urazilo zrcátko, ale i prasklo sklo
 • vypadnutí cigarety z ruky na návštěvě a propálení jejich nové drahé sedačky
 • zakopnutí o šnůru a shození notebooku
 • vyhoření sousedova bytu – úhrada poškozených věcí, výmalby ..
 • syn poškrábe sousedovo auto
 • pes rozkouše na návštěvě drahé boty domácích

Když svou neopatrností uděláme chybu, musíme ji napravit. Jde nejen o omluvu ústní, ale zejména tu finanční a s tím vším nám může pomoci právě pojištění odpovědnosti v občanském životě.  Poškození nemohou doplácet na jiného, který ať úmyslně nebo neúmyslně škodu způsobil, a proto se vyplatí vydat pár korun ročně, když Vám pokryjí milionové škody.

Od 1.12014 teď už nepostačí omluva, ale upřednostňuje se finanční náhrada. Hradíte způsobené škody ze svého nebo využíváte pojištění odpovědnosti?  Všude v těchto událostech se škody pohybují v tisících, desíti až sto tisíc korunách. Z průzkumu, který si nechala vypracovat Česká asociace pojišťoven, vyplynulo, že nejčastěji se výše škody u respondentů pohybovala v rozmezí pět až padesát tisíc korun a nový zákoník tyto náhrady ještě zpřísnil. Ve třech procentech dokonce škody vyšší než dvě stě tisíc. Nejvyšší škody bývají škody na zdraví.

Za jedny peníze ochrana pro celou rodinu

V jedné pojistce pak můžete ochránit nejen Vás, ale i celou rodinu a co víc, i Vaše domácí mazlíčky. A co je pár stovek ročně oproti tisícům, když se něco stane!

Co říkáte, nestojí to za ten klid a pohodu? Ke které skupině patříte k těm lehkovážným, který podceňují odpovědností škody nebo k těm, kteří pojištění mají, jsou v pohodě a užívají si života.

Pojištění pro nás znamená být v klidu doma, na dovolené, při sportu, v zaměstnání. A kdo to z nás nechce? Vy?

I tyto pojištění však mají výluk, které jsou vždy definovány v pojistných podmínkách. U jednotlivých pojišťoven se mohou lišit, standardně jsou ale vyloučeny škody způsobené úmyslně, škody na vypůjčených věcech nebo škody způsobené pod vlivem alkoholu či omamných látek. V tomto případě pojišťovny neplní.

Toto pojištění také nenahrazuje povinné ručení majitele automobilu.

POZOR!!!

Pojištění občanské odpovědnosti se nevztahuje:

 • na škody způsobené sami sobě nebo svým blízkým  – rodinným příslušníkům.
 • na škody způsobené zaměstnavateli při výkonu Vašeho povolání –viz. Pojištění odpovědnosti za škodu vůči zaměstnavateli
 • Chcete mít od podobných starostí pokoj? Není nic lehčího než zavolat na tel. č. 773014044 a domluvit si schůzku.

A že Vám se to nemůže stát, tady jsou na závěr reálné příklady nahlášených škod  z našich životů

Vodovodní škoda

Pojištěná spustila pračku a opustila byt.  Zpuchřelá přívodní hadice praskla a způsobila únik většího množství vody, která protekla do dvou bytových jednotek o patro níže.

Mylně si hodně klientů myslí, že tuto škodu uplatní z pojistky domácnosti – z této pojistky se však uplatňuje škoda, ale v naší domácnosti !. 

Požár

Pojištěný nezajistil dostatečně adventní věnec nedaleko pootevřených balkonových dveří. Po jeho odchodu začalo hořet křeslo a záclona. Požár se rozšířil na okno a lodžii i na lodžii souseda, který nebyl doma. Do uhašení požáru vznikla škoda na lodžii souseda i zde odložených věcí.

 Příklady škody na majetku třetích osob způsobené nepozorností nebo nešťastnou náhodou

POZOR!!!

Pojištění občanské odpovědnosti se nevztahuje:

 • na škody způsobené sami sobě nebo svým blízkým  – rodinným příslušníkům.
 • na škody způsobené zaměstnavateli při výkonu Vašeho povolání –viz. Pojištění odpovědnosti za škodu vůči zaměstnavateli